Muža vidím raz za tri týždne, stojí mi to za tie peniaze?

Kladiete si podobnú otázku? Možno vám práve tento článok pomôže rozhodnúť sa správne.

S mužom sme sa odcudzili

Hovoríte si, že váš vzťah už nič nezachráni? Váš manžel je stále v práci a vaše spoločné chvíle sa skrátili na minimum – jednoducho ste sa jeden druhému odcudzili?

To, že je váš muž neustále v práci je síce dobré, pretože zo zárobku môžete zaplatiť všetky zloženky a môžete ako rodina slušne fungovať. To je jedna  – veľmi dôležitá časť pravdy. To vám už ale postupom času prestalo stačiť. Aj keď ste si na začiatku manželstva povedali, že takto to na čas zvládnete, jednoducho vám už situácia prerástla cez hlavu.

Mužova prítomnosť vám začala viac a viac chýbať. Dlhodobé fungovanie v takomto nastavení vás viac ubíja ako podporuje.

Je pravda, že na konkrétnej dĺžke  – ako dlho bude váš partner v zahraničí ste sa nedohodli, a práve preto sa vaše vnímanie rovnakej veci môžete chápať rôzne. Pre muža je tento stav optimálny, pre vás je to už cez čiaru.

Pýtate sa čo robiť? Ako sa zachovať? Veď chcete pre seba to najlepšie!

Manžela stále ľúbite, no nechcete oňho prísť. On si už ale na tento spôsob života zvykol. Chýbate mu ale rovnako, ako on vám. Zmeniť to ale nechce. Uvedomuje si, že na Slovensku nezarobí tak dobre ako v zahraničí.  A tu sa vaše názory rozchádzajú. Vy by ste bola radšej, aby ste boli spolu a verila v to, že príležitosť na skvelú prácu sa určite nájde.

Hovoríte si, že presne toto sa vám stalo a neviete čo s tým?

Je niekoľko spôsobov, ako situáciu riešiť:

  1. Zostať v tomto modeli, pretože to vyhovuje manželovi a vy sa podriadite, pretože vám záleží na rodine. Pokúsite sa ju zachrániť.
  2. Zostať v tomto modeli, pretože to tak chce váš muž a riskovať, že sa manželstvo časom rozpadne, pretože vám to už takto nestačí.
  3. Odísť zo vzťahu, pretože vy ste nešťastná – potrebujete lásku a objatie, ktorú už od muža nedostávate.
  4. Pozhovárať sa s manželom a pokúsiť sa s ním dohodnúť a nájsť spoločné riešenie.

Samozrejme, že aj manžel ma právo slobodne sa rozhodnúť a vyjadriť svoj názor. Ak stavíte do hry váš vzťah, môže sa stať, že ak sa rozhodne pre prácu v zahraničí, riskuje, že vás stratí –  že príde o manželku a deti. Alebo sa vráti na Slovensko a zachráni rodinu. Pokojne sa môže stať aj to, že na Slovensku vhodnú prácu nenájde a budete musieť rodinu finančne ťahať vy. Prípadne ho táto situácia privedie do situácie, kedy si prestane seba vážiť, pretože nebude schopní rodinu zabezpečiť. Scenárov je niekoľko.

Terapia pomocou techniky The Work

Pomocou techniky The Work, s ktorou pracujem na riešení podobných komplikovaných životných situácií sa pozrieme ako sa dá táto situácia riešiť.

Na situáciu sa budeme pozerať z pohľadu manželky, pretože ona nadniesla problém. Načrtnem teda časť práce, aby ste mali možnosť vidieť akým spôsobom sa s technikou pracuje.

Pôvodná myšlienka, ktorú Jana vyjadrila je: „Som nahnevaná na manžela, pretože je stále preč“.

Otočeniami sa pozriem na situáciu z rôznych uhlov pohľadov

Budeme teda vychádzať z tohto tvrdenia. Ak by sme použili Otočenia, ktoré sú súčasťou techniky The Work, vyzerali by takto:

  1. Otočenie k sebe: „Som nahnevaná na seba, pretože som stále preč“.
  2. Otočenie do protikladu: „Nie som nahnevaná na manžela, pretože je stále preč“.

V oboch otočeniach hľadáme okamih, ktorý je viac alebo rovnako pravdivý ako pôvodné tvrdenie. Napr. V 1. otočení hľadám pravdivosť výroku: Som nahnevaná na seba, pretože som stále preč, pričom vychádzame z pôvodnej situácie.

Príklady: Napr.: Som stále preč myšlienkami od seba smerom k manželovi, nie som pri sebe, nepodporujem sa a i.  Potom hľadám spôsoby, ako sa viem podporiť, aby som nebola nešťastná; napr. robím aktivity, ktoré ma napĺňajú a robia ma tak šťastnou atd.

V 2. otočení: Nie som nahnevaná na muža, pretože je stále preč opäť hľadám pravdivosť tohto výroku. Toto otočenie môže byť aj výraznejšie v znení: „Som rada, pretože je manžel preč“.

Hľadám odpovede ako je tento výrok pravdivý. Je dobré, keď sme v celom procese úprimní, celý proces je potom jednoduchší, má hlbší význam a jasnejší odkaz.

Napr. Možno mi vyhovuje, že je preč, pretože mám menej práce, menej povinností; mám viac súkromia; mám viac času na svoje záľuby, na priateľky; aj tak sa už nemáme o čom zhovárať, pretože nemáme spoločné záujmy…

V príkladoch si dosaďte to, čo je pre vás pravdivé a zamyslite sa a porovnajte, ktorá z myšlienok je pre vás pravdivejšia, či pôvodná alebo niektorá z otočení.

Čas na premyslenie a vyhodnotenie

Po tomto dôkladnom preskúmaní danej situácie, sa váš pohľad na problém zmení. Tým, že ste na situáciu pozerali z rôznych uhlov pohľadu, mali ste možnosť vidieť problém aj z pohľadu manžela ale zároveň ste mali možnosť vidieť aj iné dôvody, ktoré vás k vášmu pôvodnému postoju viedli.

Takéto dotazovanie, alebo preskúmanie myšlienky vás posunie k vyriešeniu problému. Vyjasníte si svoje priority a budete sa vedieť rozhodnúť.

Buď vás to utvrdí v tom, že chcete vo vzťahu zotrvať, pretože ste si uvedomili, čo vzťah na diaľku ponúka i napriek mnohému odriekaniu.

Alebo vás to utvrdí v tom, že chcete zo vzťahu odísť, prípadne k vám príde iné riešenie.

Ak máte podobný problém a technika The Work vás zaujala, napíšte mi správu na FB, mail: blanka.kralikova@gmail.com alebo mi nechajte odkaz na webstránke, rada vám pômôžem. Technika The Work má široké využitie v každej oblasti života, preto sa nemusíte obávať, že váš problém je neriešiteľný.

B.

​Ak sa vám článok páčil, prečítajte si ďalšie prípadne ma neváhajte kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *