Čo to vlastne koučing je a pre koho je vhodný?

Stále častejšie sa ma pýtate, ako vám koučing môže pomôcť a či ste vhodným klientom, keďže o koučingu vôbec nič neviete. Moja odpoveď znie – určite áno. Stačí úprimne odpovedať a nechať sa viesť. Aby ste mali aspoň akú – takú odpoveď, napísala som pár slov ku koučingu. Verím, že vám pomôžu

Koučing je kladenie koučovacích otázok klientovi a aktívne počúvanie. V priebehu koučingu = koučovacieho rozhovoru, ktorý trvá cca 50minút, si klient nachádza rôzne uvedomenia v sebe, ktoré sú preňho užitočné. Nachádza vlastné zdroje a kvality, ktoré mu pri riešení zložitej situácie budú nápomocné. Po koučingu si klient uvedomuje situáciu v ktorej sa práve nachádza omnoho reálnejšie – jasnejšie. Na základe uvedomení sa dokáže sám rozhodnúť podľa toho, čo je preňho aktuálne najlepšie.

Tiež si dokáže určiť na základe koučovacích otázok a vlastných odpovedí, ako bude ďalej postupovať, ktorých hodnôt sa bude pridržiavať a čo mu v ďalších krokoch bude nápomocné v jeho téme. Čo urobí ako prvý krok a určí si, v akom časovom horizonte bude chcieť dosiahnuť svoj cieľ – úspech… Koučovací proces sa po koučingu prenáša do reálneho života, vlastne ho klient žije. To, čo si klient teoreticky riešil v koučovacom rozhovore, reálne žije v živote, pričom ide ruka v ruke so svojim zámerom, hodnotami a cieľom.

Klient za mnou prichádza s témami jednoduchšími ale často aj komplikovanými. Pri zložitejších témach jeden koučovací rozhovor nepostačuje. Je potrebné urobiť niekoľko rozhovorov za sebou, v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov, aby klient dosiahol požadovanú zmenu, ktorá bude pre neho prijateľná. A kto je vlastne zrelý na koučovací rozhovor? Je to človek, ktorý aktívne spolupracuje s koučom; človek, ktorý pripúšťa, že v situácii, v ktorej sa práve nachádza, má možnosť a schopnosť niečo urobiť a dosiahnuť tak uspokojivý stav vo svojom živote.

Ak si potrebujete v živote niečo vyriešiť, rozhodnúť sa, posunúť sa vpred, alebo si chcete splniť svoj sen, a neviete ako na to, práve pre vás môže byť koučing užitočný. Ak by ste sa chceli nechať previesť koučovacím rozhovorom a vyriešiť si to, čo práve riešite, vyplňte formulár TU, určite sa vám ozvem a dohodneme si podmienky.

B.

​Ak sa vám článok páčil, prečítajte si ďalšie prípadne ma neváhajte kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *