Koučing – ako nájsť vlastnú silu?

 

Myslíte si, že nie ste dosť dobrý/á na to, aby ste svoju úlohu v živote zvládli?
Niekto vám ako dieťaťu túto vetu opakoval, prípadne vám toto tvrdenie opakuje niekto ešte aj v súčasnosti, a vy ste na základe týchto tvrdení o vás, prestali veriť, že niečo poriadne v živote dokážete?
Hovoríte si, že predsa, keď to tvrdili vaši rodičia a teraz to isté tvrdí aj váš partner, priateľ, kolega, ktokoľvek na kom vám záleží, musí na tom byť predsa kus pravdy?!
Pod vplyvom názoru druhých, prestávate veriť svojej pravde – kým naozaj ste, že naozaj niečo dokážete. Prestávate veriť sebe a zabúdate žiť život podľa vlastných predstáv. Nechávate sa tvrdeniami iných odstaviť a brzdiť v rozlete.

Skúste odsunúť to, čo kto o vás kedy negatívne povedal a pozrite sa za to, čo tam v skutočnosti naozaj vidíte vy. Preskúmajte svoje kvality a pripomeňte si to, čo ste doteraz v živote dokázali, aké vlastnosti vám pomohli zvládnuť náročné situácie, čím sa vám podarilo podporiť niekoho, na kom vám záležalo, ako pozitívne ovplyvňujete svoje okolie, prírodu atd. Preskúmajte všetko, čo sa vám kedy v živote podarilo a zapisujte si to. Keď to budete vidieť na papieri skôr to dokážete prijať za svoje. Pochváľte sa za všetko, čo ste už dokázali, čím ste si skvalitnili život, splnili sen, pomohli sebe, prípadne iným a poďakujte si za odvážnosť a statočnosť, že ste do toho išli. Často sú situácie v ktorých sa nachádzame náročné a vôbec nie je jednoduché ustáť si pritom seba.

A práve preto je dôležité byť si vedomí svojich kvalít, čo nám môže byť práve v náročnejších chvíľach veľmi užitočné. Prípadne si môžete skúsiť jedno cvičenie: pozriete sa do minulosti, čo konkrétne vám pomohlo komplikovanú situáciu zvládnuť? Aká vaša kvalita vám v tom bola užitočná a nápomocná? Keď to dokážete pomenovať, môžete rovnaký spôsob – vzorec použiť aj v aktuálnej situácii.
Chváľte a ďakujte za svoju odvahu a zanietenie, s ktorými prekračujete svoje hranice a napredujete. To, čo vám rodičia hovorili bolo ich vnímanie skutočnosti a nemusela to byť objektívna pravda. Často už rodičia nie sú medzi nami a vás stále brzdia ich negatívne tvrdenia.

Skúste sa zamyslieť nad tým, čo vás posúva ďalej a čo vám môže byť v živote užitočnejšie. Negatívne, hoci nepravdivé tvrdenie iných, ktoré vychádzali z ich vnímania sveta, alebo vaše prežité skúsenosti a všetko, čo ste už v živote dokázali a zvládli. Viera v seba alebo pochybné tvrdenie, ktoré s vami nemajú nič spoločné, pokiaľ im nedáte viac pozornosti ako sebe?

Zamyslite sa nad tým, čo vám robí radosť a žiť život podľa vlastných predstáv. Ak si aj napriek tomu hovoríte, že rozumiete o čom píšem, no aj tak sa neviete zbaviť toho, čo o vás iní hovoria a vám to berie energiu, silu a vieru v seba, a chceli by ste to mať inak? Ak je to tak, napíšte mi a pomôžem vám nájsť v sebe silu uveriť v seba a nezaoberať sa niečím, čo vás brzdí v tom, čo naozaj chcete.
B.

​Ak sa vám článok páčil, prečítajte si ďalšie prípadne ma neváhajte kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *