Ako sa k sebe správam? – pravidlá sebelásky

 

Často riskujete a robíte kroky, ktoré vás nie vždy dovedú k vytúženému cieľu? Hovoríte si, že predsa, keď urobím, to čo sa odo mňa očakáva, musí to dopadnúť dobre: napr. budú ma mať radi, získam nejakú protihodnotu, budú si ma viac vážiť, budú ma rešpektovať atd.

Hovoríte si, že niečo podobné ste už zažil aj vy? Popreli ste svoje potreby a nasledovali ste vonkajšie podnety? Urobili ste niečo z popudu niekoho iného a nedosiahli ste to, čo ste očakávali? Potom si poviete, že to nemá cenu, že radšej neurobíte vôbec nič, lebo sa aj tak nikomu nezavďačíte? Celý takýto kolobeh vás vedie k neustálemu plneniu požiadaviek iného, bez toho, že by ste povedali nie, keď to tak cítite.

Takto vám to však nevyhovuje. A z dlhodobého hľadiska vám to veru spokojnosť neprinesie. Pri rozhodovaní si musíte v sebe vyhodnotiť, či to čo chcete urobiť je pre vás prípustné, či je to vaše vlastné rozhodnutie, bez ohľadu na požiadavky a očakávania ostatných. Musíte si zastať samých seba už pri rozhodovaní, pretože, čo nastane po nesprávnom rozhodnutí, by vás ťažilo ešte viac. Dôsledky nesprávneho rozhodnutia vás skôr či neskôr dobehnú. Ak sa správne rozhodnete – správne rozumej srdcom, je to ako prevencia pri riešení následkov.

Je jednoduchšie zobrať zodpovednosť za vlastných rúk hneď pri rozhodovaní, ako riešiť vzniknutú situáciu neskôr, keď už môže vzniknúť oveľa väčší problém.

Veď, ak vás druhí rešpektujú, budú rešpektovať aj vaše rozhodnutie. Ak tomu tak nie je, to, že popriete seba, aby ste vyhoveli niekomu inému vám rešpekt neprinesie.

Ak zažívate podobné situácie a neviete ako inak reagovať, ako inak by ste sa mali správať, čo iné by ste mali urobiť, čo inak by ste mali povedať, alebo cítiť, aby ste sa v danej situácii cítili dobre a nie previnilo, napíšte mi do mailu alebo do súkromnej správy, čoho sa váš problém tka. Rada vám pomôžem vašu situáciu vyriešiť a porozumieť jej, koučovacím spôsobom, ktorý vám môže priniesť efektívnejší a láskavejší prístup k sebe a následne aj k ostatným, bez toho, aby ste popreli svoje vlastné JA.

Bianka

​Ak sa vám článok páčil, prečítajte si ďalšie prípadne ma neváhajte kontaktovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *